Pozrite si tieto videá s deťmi

30.07.2020

V dnešnej dobe sú videá pre deti na internete väčším hitom ako akýkoľvek televízny program. Pre rodičov je to nevyhnutné, už sa nerozhodujeme o tom, či používať alebo nepoužívať internet ako zábavu alebo vzdelávanie pre naše deti. Už sa rozhodujeme o tom, kedy a akým spôsobom budú naše deti internet používať.

V minulosti deti zapli televízor a snažili sa nájsť program, ktorý sa im páči, alebo vedeli, kedy pôjde ich obľúbený program a na ktorom kanáli.

Internet je nová televízia

V súčasnosti je všetok obsah, ktorý sa im páči, a mnoho ďalších podobných alternatív, k dispozícii 24 hodín denne na internete. Najmä v prípade Youtube. Čiastočne je to spôsobené skutočnosťou, že videá majú oveľa väčší úspech ako akýkoľvek iný typ obsahu na internete.

Mohli by ste si povedať, že YouTube nie je pre deti, ale nie, mýlili by ste sa. Keď služba YouTube dosiahla 10 rokov, uverejnila zoznam najsledovanejších videí a... prekvapenie! Väčšina z nich boli videá vyrobené pre deti.

Jednoducho povedané, videá pre deti tam vždy budú a keďže takmer všetky deti vedia, ako používať telefón alebo tablet, dostať sa k nim je ľahšie ako kedykoľvek predtým.

Dalo by sa tvrdiť, že v súčasnosti sa deti vo všeobecnosti stali trochu "závislými". No ak pri tom nebudú tráviť celé hodiny, ale len striktne obmedzený čas, môže to byť pre nich plus, pretože primerané využívanie internetu môže deťom priniesť mnoho výhod, ako napríklad:

  • Stimulácia predstavivosti, tvorivosti a poznania sveta.
  • Schopnosť používať a mať kontrolu nad technológiami.
  • Zlepšenie výsledkov v škole. Nie všetky videá sú rozprávky, existuje aj mnoho kanálov určených pre rôzne školské predmety.
  • Pomoc deťom s poruchami učenia alebo postihnutiami.

Nejde o to, či by ste mali byť pre alebo proti pozeraniu videí na internete, ale o pripustenie, v akých časoch žijeme, a o rozhodnutí mať kontrolu nad množstvom času, ktorý vaše deti trávia pred obrazovkou. Je tiež dobré vyskúšať kombináciu klasickej zábavy s akademickým obsahom alebo s kultúrou.

Na internete existujú rôzne typy videí. Množstvo videí je takmer doslova nekonečné. To znamená, že môže byť ťažké nájsť videá, ktoré vyhovujú vkusu a potrebám vás aj vašich detí.

Keď si predstavíte vzdelávacie videá pre deti, nemyslite na nudný obsah, ktorý vaše deti nebude baviť, to je minulosť! Existuje množstvo vzdelávacích videí o angličtine či iných jazykoch, ale aj o špecifickejších témach (história, matematika, literatúra, geografia) v modernom formáte, ktoré vás skutočne upútajú.

Najlepšie YouTube kanály s angličtinou pre deti, vzdelávacie aj zábavné

Dôležitejšie ako konkrétne videá pre deti je dobrý video-kanál, ktorý sa pravidelne aktualizuje a pridáva nový obsah prispôsobený deťom.

YouTube kanály sú trochu podobné televíznym kanálom, pričom hlavný rozdiel spočíva v tom, že ich obsah je neustále k dispozícii. Môžu ich prevádzkovať spoločnosti alebo individuálni používatelia. Mnoho ľudí prevádzkuje YouTube kanály ako hobby, bez zisku, zatiaľ čo iní sa snažia zarábať peniaze prostredníctvom reklamy.

Na našich kurzoch angličtiny s online lektormi pre deti používame takéto videá na každom vyučovaní. Dieťa si pozrie video ako prípravu na vyučovanie a počas vyučovania sa s videom pracuje.

Toto sú momentálne najlepšie YouTube kanály pre mladšie deti, ktoré môžete odoberať, ak chcete mať pre svoje deti čo najlepší výber videí, pri ktorých sa okrem zábavy naučia po anglicky:

1. English Singsing

English Singsing je YouTube kanál z čínskej produkcie, ktorý je prekvapivo kvalitný a bohatý na videá zamerané na výučbu angličtiny pre deti základných škôl. Je plný pesničiek, rozprávok a dialógov s didaktickým zameraním a tieto videá využíva mnoho škôl.

2. Cocomelon

Cocomelon je jeden z najstarších YouTube kanálov, ktorý obsahuje náučné a výchovné pesničky zamerané na mladšie deti - hlavne škôlkárov. Deti sa tu hravou formou učia písmenká, čísla, farby, zvieratká a inú slovnú zásobu.

3. Dave and Ava

Dave and Ava má zo všetkých troch kanálov najpokročilejšie animácie a dlho bol našim číslom jeden. Tiež ide hlavne o učenie cez pesničky, ktoré však vždy majú nejakú pridanú hodnotu a sú určené pre malé deti a škôlkárov, no z hľadiska slovnej zásoby ich zaujmú aj mladších školákov.

4. Peppa Pig

Keď odhliadneme od "pesničkových" kanálov a zameriame sa na rozprávky, Peppa pig je náš najobľúbenejší rozprávkový kanál. Má výbornú britskú angličtinu, ktorej je pekne rozumieť a okrem tém pre deti často pobaví aj dospelých.

5. Pocoyo

Ak Peppa zaujme skôr dievčatá, Pocoyo určite zaujme aj chlapcov, pretože hlavný hrdina cez rozprávky s pesničkami je výmyselník, ktorý sa učí, čo je správne a čo nie. Rozprávka obsahuje aj nereálne veci ako je návšteva mimozemšťanov či zväčšenie alebo zázračné zmiznutie objektov, ale pobáda detí k aktivite jednoduchými otázkami "k obecenstvu".

6. Numberblocks

Numberblocks je rozprávka, ktorá deti naučí nielen čísla po anglicky, ale aj základy sčítania a odčítania a chápanie jednoduchých matematických väzieb. Vynikajúci tip na rozprávku. Budete mať skôr pocit, že sa dieťa učí a nie že mrhá časom pred obrazovkou.


Existuje veľa možností, z ktorých si môžete vybrať, a neustále vznikajú nové video kanály so zameraním na výučbu. Hlavne dbajte o to, aby vaše deti neskončili pri pozeraní hocijakých ázijských videí o tom, ako sa niekto hrá s hračkami, alebo "vtipných" videí, kde sa všetci bavia na tom, ako si niekto ublížil. Keď sa vám nejaký kanál zapáči, kliknite na odoberanie kanála a okrem časového limitu majte prehľad o tom, aké videá vaše deti pozerajú a čo sa pri nich naučia.

Ďalším dobrým spôsobom, ako začať, je vyskúšať aplikáciu YouTube Kids. Táto služba bola špeciálne navrhnutá pre deti, no tiež odporúčame vybrať tam kanály, ktoré preferujete, aby deti nepozerali videá vo všetkých svetových jazykoch, z ktorých sa nakoniec nenaučia ani jeden.

Ak nemáte čas vyberať a hľadať, čo vaše deti budú pozerať, vyskúšajte náš online kurz pre deti, kde od nás dostanete videá starostlivo vybrané a postupne dodávané tak, že sa dieťa naučí cudzí jazyk pekne od základov postupne vo všetkých dôležitých témach a následne si naživo s online lektorom upevnia získané znalosti.